Dążenie do równowagi - praca z czakrami
Zastanawiasz się, jak pracować ze swoimi czakrami? Zacznij od równowagi! Bez niej nasze myśli mimowolnie skupiają się tylko na tych obszarach, którym brakuje mocy, a w pracy z czakrami nie do końca o to chodzi. Zobacz, w jak naturalny sposób możesz ułatwić sobie zadanie oraz co możesz w efekcie uzyskać.
Dążenie do równowagi
Czym jest równowaga? Stanem, w jaki bez wysiłku się zanurzasz. Stanem wyjściowym, od którego Twoja ścieżka medytacyjna się zaczyna. To nie jest taka emocja, którą da się na sobie wymusić albo o którą udaje się zawalczyć. Równowagi nie osiągamy “na siłę” i nie jesteśmy w stanie “programować” jej w sobie. Na tym polega główna trudność, którą możesz łatwo ominąć, wykonując proste ćwiczenia. One pomogą Ci w dążeniu do zharmonizowania myśli - sprawią, że podejdziesz do swoich czakr kompleksowo. Będziesz potrafił dostrzegać relacje między poszczególnymi czakrami i z czasem nauczysz się np. otwierać zablokowane czakry, jednocześnie bez generowania zakłóceń w pozostałych obszarach mocy.
Pozycja jogi - Drzewo
Stań prosto, wyciągając całe ciało do góry. Rozmieść swój ciężar symetrycznie, czyli na obu nogach w takim samym stopniu. Potem powoli przenieś ciężar ciała na lewą stronę - tak, żebyś pozostał stabilny i odprężony. Stojąc w tej pozycji, swobodnie unieś prawą nogę. Teraz prawą stopę oprzyj na wewnętrznej stronie lewego uda. Spróbuj delikatnie jeszcze bardziej wyciągnąć swoje ciało - bez pośpiechu. Staraj się uniknąć przypadkowego ruchu w biodrach, by nie stracić równowagi… A właśnie - czy czujesz już równowagę? Złóż dłonie jak do modlitwy i spokojnie postój tak przez chwilę (w pozycji drzewa), za moment na pewno ją poczujesz...
Czym dokładnie jest równowaga?
Czujesz równowagę? Świetnie! A po czym ją rozpoznałeś? Skąd pewność, że to właśnie ona? Dzięki doświadczeniu zjawiska tak zwanej “łaski”, poprzez którą równowaga może do nas wpłynąć i zaistnieć. Dlatego pozycja drzewa jest bardzo pomocna - ułatwia odpowiednią koncentrację i powoduje, że człowiek staje się gotowy na doznanie łaski, w efekcie czego równowaga pojawia się już bezwysiłkowo.
Równowagę osiągamy nie w sposób świadomy, tylko intuicyjny i naturalny. Słowo “dążenie” jest tu tylko sformułowaniem pomocniczym. Nie zdobędziesz równowagi na takiej samej zasadzie, na jakiej zrywasz jabłko z drzewa - czyli nie wywołasz zamierzonego efektu poprzez podjęcie świadomego działania zgodnego z zaplanowaną intencją. Chodzi o to, żeby ten stan samoistnie na Ciebie spłynął, żebyś odczuł go wewnątrz i żebyś poczuł się nim otulony.
Równowaga na codzień
Umysł i emocje człowieka są ściśle połączone z fizycznym ciałem. Dlatego odnalezienie równowagi psychicznej poprzez praktykowanie np. jogi - czyli poprzez stymulowanie ciała w kierunku równowagi - wspiera sferę duchową w dążeniu do osiągnięcia analogicznego stanu. Kiedy jest się wewnętrznie zrównoważonym, wszystko wokół staje się łatwiej akceptowalne. A gdy jesteśmy pogodzeni ze sobą i z rzeczywistością dookoła, równowaga jest naszym wewnętrznym wsparciem w naturalnej drodze do rozwiązywania różnych trudności.
Zaprzyjaźnienie się ze stanem równowagi przynosi dużo dobrego w długofalowej perspektywie - ona pomaga nam i w prozie dnia codziennego (sfera ziemska), i w rozwoju duchowym (sfera mentalna). Nie da się całkiem wyeliminować z życia problemów, ale dzięki pracy z czakrami i poczuciu wewnętrznej harmonii możesz zdobyć pożyteczną wiedzę. Jaką?...
Na przykład nauczysz się nie wytracać niepotrzebnie mocy na siłowe zmaganie się z kłopotami, w zamian do każdego wyboru czy problemu będziesz podchodził ze spokojem i zdrowym dystansem. To wiele zmienia na plus, bo człowiek pełen wewnętrznej mocy może bez przeszkód wykorzystywać energię do tworzenia ciekawych rzeczy, do kochania, do bycia szczęśliwym… Kto z nas by tak nie chciał?